Zdać maturę, a może nie?

Matura fizyka, matura z polskiego, czy też matura z popularnego języka angielskiego – jestem pewny, że chcę podejść do tego egzaminu? wielu maturzystów nawet nie pomyśli o tym, aby zadać sobie takie pytanie. Dlaczego? Ponieważ poniekąd czują się przymuszeni do tego, aby do tego egzaminu podejść. Nie mają oni nawet sprecyzowanych planów na przyszłość (np. czy pójść na studia), ale rodzice tak nalegają, nauczyciele cały czas o tym mówią, że w sumie jednak “wypada” podejść do egzaminu dojrzałości. Każdy maturzysta powinien sam przed sobą odpowiedzieć na takie pytanie według własnego sumienia.

Matura to wcale nie bzdura

Jeżeli ktoś ma okazję, to jak najbardziej może podejść do egzaminu dojrzałości. W szczególności, jeżeli zamierza pójść na studia. Bez pozytywnie zaliczonego egzaminu dojrzałości, wstęp na studia (nawet na te płatne) będzie zamknięty. Dla wielu osób szkoła wyższa jest bardzo ważna. Przykładowo – dla osób chcących związać się z medycyną. Nic więc ważnego, że matura jest im potrzebna i poważnie podejdą do nauki przed tym egzaminem. Tym bardziej, że na takie oraz na wiele innych szkół wyższych potrzebny jest dobry wynik na maturze, dzięki czemu na studiach można uzyskać wysoką lokatę. Tak, jeżeli ktoś czuje, że matura jest w stanie dać mu dużo – jak najbardziej niech podejdzie do egzaminu. W szczególności, jeżeli jest pewny, że i tak dobrze egzamin napisze/odpowie ustnie i tak. Są takie osoby, którym nauka nie sprawia większych problemów – nawet, jeżeli chodzi o tak poważny egzamin, jak egzamin dojrzałości.

Czy matura jest mi potrzebna?


Nie każdy chce iść na studia. Czy to źle? Oczywiście, że nie. Tym bardziej, że niektórzy mają sprecyzowane plany i doskonale wiedzą w jakich zawodach chcą pracować. Nie każdy księgowy ma maturę. Najważniejsze, że posiada wiedzę odnośnie tego, jak np. rozliczać fv, czy też podatki. Nie każdy piosenkarz ma maturę. Jest wiele takich zawodów, które nie wymagają posiadania matury. Poza tym nie każdy ma zamiar zostać w kraju po ukończeniu szkoły średniej. Wielu młodych ludzi zaraz po szkole leci za granicę, aby tam pracować i zarabiać lepsze pieniądze. Pamiętajmy o tym, że matura wcale nie jest w stanie zagwarantować lepszych dochodów. Liczy się to, co ma się w głowie, a nie papierki. Taka jest prawda. Jeżeli ktoś chce, to jak najbardziej – niech zdaje maturę z dowolnego przedmiotu. Ale warto przemyśleć temat tego, czy naprawdę trzeba zdawać egzamin dojrzałości, czy też taki dodatkowy papierek wcale nie będzie nam potrzebny?